- Detalii
Alături de Apele Române, în baza unui protocol, Primăria Schitu Golești realizează o serie de lucrări pentru recalibrarea unor drumuri afectate de precipitațiile abundente din toamna anului trecut. În paralel, se lucrează la extinderea canalizării. ”În urma unor cod portocaliu de precipitații din luna noiembrie 2025, din cauza umflării apelor Râului Târgului și a ploilor, s-au produs eroziuni ale unor drumuri de lângă albia râului, ceea ce a dus la distrugerea căilor de acces respective. Lucrăm împreună cu cei de la Apele Române, care în baza unui protocol ne-au pus la dispoziție utilaje, pentru reprofilarea cursului de apă și recalibrarea drumurilor. Intervenim concomitent și pe lângă podurile aflate în zonă, pentru a împiedica eventualele destabilizări și infiltrații ulterioare.”, a declarat primarul Vasile Miriță.
- Detalii
Întrerupte anul trecut pe fondul incertitudinii asigurării finanțării din partea Ministerului Dezvoltării, la Cicănești au fost reluate lucrările la proiectul derulat prin Programul „Anghel Saligny”. Este vorba de modernizarea a 11 km de drumuri de interes local. „Firma desemnată prin licitație să se ocupe de implementarea proiectului a revenit la lucru, ceea ce este un fapt îmbucurător. La ora actuală s-au asfaltat patru tronsoane, din cele peste 15 incluse în proiect. Sperăm ca Ministerul Dezvoltării să deblocheze finanțarea, în așa fel încât lucrările să continue pe parcursul acestui an.
- Detalii
Bugetul comunei Căteasca va fi supus aprobării la începutul lunii mai, alături de acesta aleșii locali urmând să valideze și lista cu investițiile ce vor continua/demara anul acesta. În fiecare an pe lista investițiilor se adaugă noi obiective de interes public, comuna aflându-se în plin dezvoltare. - Detalii
Copiii din cadrul Școlii Gimnaziale Stolnici au participat în luna aprilie la o acțiune de informare realizată de operatorul zonal de apă, SC Apă Canal Pitești. Reprezentanții societății le-au vorbit elevilor despre importanța apei și a gestionării acesteia și au prezentat investițiile realizate în rețelele de apă și apă uzată din localitate. Totodată, celor mici le-au fost oferite ghiozdane, șepci, tricouri și alte materiale promoționale.
- Detalii
Comuna Suseni a obținut finanțare prin Programul ”Anghel Saligny” pentru realizarea sistemului de distribuție gaze, iar racordarea ar urma să se facă de la magistrala din comuna Bradu. Proiectul, esențial pentru comunitatea locală, a ajuns în etapa finală în ceea ce privește avizarea documentațiilor pentru lucrări. ”Ni s-au solicitat nu mai puțin de 28 de avize de la diverse instituții pentru acest proiect. Suntem în curs de obținere a avizului de la Mediu, alături de care va veni și cel de la Ape, precum și a celui de la CNAIR. Ultimul este cel de la Drumuri Județene. După avizarea documentațiilor vor fi organizate procedurile de achiziție a lucrărilor și apoi execuția”, explică primarul Doru Radu. - Detalii
Cu fonduri proprii conducerea administrației locale din Cepari a reușit extinderi ale sistemului de alimentare cu apă în lungime de peste 30 km, în toate satele, la toate gospodăriile. Rețeaua de apă potabilă acoperă în acest moment 95% din localitate. Conform declarațiilor primarului Cristian Ciobanu, la nivel de localitate se va înființa Serviciul public de Utilități. Demersurile sunt înaintate: au fost obținute toate autorizațiile, singura de care mai este nevoie fiind cea de mediu.
- Detalii
În perspectiva aprobării bugetului de venituri și cheltuieli și stabilirea investițiilor ce pot fi realizate anul acesta, autoritățile comunei Râca au înaintat conducerii Consiliului Județean Argeș lista lucrărilor care au nevoie de sprijin bugetar. Investițiile vizează atât infrastructura localității, cât și măsuri de protecție socială pentru persoanele vulnerabile. ”Am solicitat sprijin pentru reabilitarea unui pod pe DC 129, care leagă satele Bucov și Adunați, și pentru amenajarea unui așezământ de protecție socială care să includă o locuință socială și containere modulare pentru cazurile de urgență. Dorim să reabilităm o clădire mai veche, un depozit al dispensarului, și să amenajăm acolo centrul de protecție socială”, afirmă primarul Georgel Burcea. - Detalii
Pe 27 aprilie administrația din Micești a organizat două dezbateri publice având ca temă aprobarea bugetului local de venituri și cheltuieli al comunei pe anul 2026 și estimările pentru anii 2027-2029. Dezbaterile s-au derulat în satele Micești și Purcăreni. „Din discuțiile purtate cu oamenii au ieșit în evidență două principale doleanțe: modernizarea infrastructurii rutiere, în cazul sătenilor din Micești, și finalizarea proiectului de alimentare cu gaze, la Purcăreni.
- Detalii
Luni, 4 mai, Primăria Bascov a organizat, la Casa de Cultură „Adriana Trandafir”, dezbateri pe bugetul anului 2026. Au participat cetățeni din localitate, consilieri locali, reprezentanții aparatului de specialitate, reprezentanții instituțiilor din subordinea primăriei, preoții parohi ai unităților de cult de pe raza comunei, care au avut posibilitatea de a face propuneri cu privire la structura bugetului.
- Detalii
Într-o societate aflată într-o continuă transformare, nevoia unui partid care să promoveze profesionalismul nu mai este o opțiune, ci o urgență. - Detalii
Pe 25 aprilie elevii Școlii Primare Lexford Ștefănești vor avea ocazia să pătrundă în culisele medicinei prin intermediul unul Laborator medical interactiv, „dotat” cu specialiști în pregătirea pentru admiterea la Medicină. - Detalii
În comuna Bradu a fost inaugurat pe 20 aprilie Centrul de zi de recuperare pentru copiii cu dizabilități, ale cărei construcție și dotări au fost finanțate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. La eveniment au fost prezenți președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, chestorul Camerei Deputaților, Simona Bucura Oprescu, prefectul județului Argeș, Făcăleaţă Ioana, deputatul Cătălin Mîndroc, Cristian Puiu - administrator public al județului, precum și primarii din Bradu, Dan Stroe, și Oarja, Constantin Bîlea.
- Detalii
Prima investiție care a demarat anul acesta la Dârmănești este realizarea unui canal colector în zona Fabricii Gestamp, pe o lungime de 800 de metri. Lucrarea e deja pe terminate și, în continuare, va fi asfaltat și drumul care străjuiește acest canal. „Chiar dacă nu dispunem încă de buget, firma care se ocupă de amenajarea canalului din zona Gestamp a acceptat să lucreze „pe datorie”. Imediat cum vom avea buget, vom trece și la asfaltarea drumului de acolo. De altfel, și anul acesta vom investi masiv în infrastructura rutieră.
- Detalii
Joi 16 aprilie, sala de port din comuna Lerești a găzduit evenimentul „Azi sunt profu' tău de sport!”, parte din „Caravana Educației în județul Argeș”, ediția a II-a, proiect inițiat de Asociația Junior SPORT, pentru care Consiliul Județean Argeș este partener principal, Ministerul Educației este partener oficial național, iar Inspectoratul Școlar Județean Argeș este partener oficial local.
- Detalii
În urma unui proiect de hotărâre inițiat de primarul Codruț Bădescu, consilierii locali din Cocu au luat hotărârea de a interzice jocurile de noroc, inclusiv pariurile sportive, pe teritoriul administrativ al comunei Cocu. Decizia este în consens cu prevederile a Ordonanței de Urgență Nr. 7/2026. ”Nu am putut accepta ca tânăra generație să crească printre „păcănele”. În comunitățile care se confruntă deja cu dificultăți financiare și probleme sociale, jocurile de noroc și păcănelele nu aduc soluții - aduc doar speranțe false și, de multe ori, drame tăcute”, declară edilul comunei Cocu.
- Detalii
Într-o lume grăbită, în care tradițiile par tot mai des uitate, în satul Piatra din Stoenești, o educatoare a reușit să întoarcă timpul înapoi. De câțiva ani, aceasta organizează șezători autentice, exact ca pe vremuri, adunând în jurul ei oameni de toate vârstele, dornici să păstreze viu spiritul comunității. ”O felicit pe doamna educatoare pentru această inițiativă și mă bucur pentru localnici. Nu există invitații oficiale, nu sunt discursuri și nici agende ascunse. Totul se întâmplă firesc, din dorința sinceră de a fi împreună, de a socializa. Oamenii cos, împletesc, spun povești și cântă, așa cum făceau odinioară bunicii lor. Între două cântece sau o glumă spusă cu tâlc, se leagă prietenii, se împărtășesc amintiri și se transmit mai departe obiceiuri care altfel s-ar pierde.”, spune primarul Ion Marin.
- Detalii
La început de primăvară, localitatea Valea Iașului este un veritabil șantier, cu mai multe investiții în derulare, precum și cu lucrări în pregătire, care vor începe în scurt timp. Astfel, se lucrează pentru extinderea rețelei de gaze prin Programul ”Anghel Saligny”, la amenajarea și dotarea platformei comunale pentru depozitarea și gestionarea gunoiului de grajd prin PNRR, precum și la instalarea foselor septice individuale, tot prin PNRR.
- Detalii
În această perioadă, lucrările de cadastru sistematic (general) continuă la nivelul localității Ștefan cel Mare, conform finanțărilor accesate de autoritățile locale de la ANCPI, în cadrul Programului național de cadastru și carte funciară. Documentațiile cadastrale sunt întocmite pentru imobile din extravilanul și intravilanul localității, procedura fiind gratuită pentru cetățeni. Pe de altă parte, administrația publică locală a demarat acțiunea anuală de curățenie de primăvară, obiectivul urmărit fiind îmbunătățirea aspectului localității și asigurarea unui mediu mai curat pentru cetățeni.
- Detalii
Primarul comunei Bascov, Gheorghe Stancu, a efectuat în luna martie vizite în teren pentru verificarea investițiilor aflate în desfășurare și pregătirea celor care urmează să fie demarate în localitate. În paralel, au fot organizate întâlniri de lucru cu cetățenii. Edilul spune că aceste deplasări au ca scop atât verificarea calității lucrărilor, cât și informarea cetățenilor despre măsurile care vor fi luate în zonele unde vor începe noi proiecte de infrastructură. În acest context, primarul a efectuat verificări împreună cu reprezentanții SC Apă Canal 2000 SA, în prezența directorului general Mihai Marinescu, la lucrările de extindere a rețelelor de apă și canalizare din comună.- Detalii
Toate cele trei proiecte finanțate prin Programul „Anghel Saligny” în comuna Lerești vor fi finalizate anul acesta. Conform declarațiilor primarului Marian Toader, pentru aceste proiecte Primăria va solicita fonduri de la Consiliul Județean Argeș, pentru a putea acoperi cheltuielile ne-eligibile și pentru ajustările ce vor fi solicitate de constructori în urma creșterii prețurilor. ”Proiectele privesc modernizarea unor drumuri de interes local, introducerea rețelei de apă și canalizare în Pojorâta și introducerea rețelei de gaze naturale la Pojorâta. Lucrările la introducerea rețelei de gaze, apă și canalizare în Pojorâta vor fi reluate după Sărbătorile Pascale. În mod cert, toate aceste proiecte vor fi finalizate în acest an.”, declară edilul șef.
- Detalii
Reprezentanții Primăriei Nucșoara au organizat și anul acesta obișnuitele întâlniri cu cetățenii, înainte de aprobarea bugetului local. În luna martie, în satele Slatina, Sboghițești și Nucșoara au avut loc ședințe de lucru în care s-au discutat principalele probleme existente, în vederea soluționării prompte a acestora, precum și proiectele în derulare sau planificate. ”Progresul unei localități se poate realiza doar pe baza unei bune comunicări între autorități și cetățeni. Am discutat cu oamenii, am luat la cunoștință problemele ridicate și ne vom ocupa de rezolvarea acestora. În același timp, am prezentat proiectele actuale și propunerile de investiții pentru perioada următoare”, declară primarul Ion Cojocaru. - Detalii
În perspectiva aprobării bugetului local, primarul Gheorghe Voicu a participat de curând la o întâlnire cu conducerea Consiliului Județean, discuțiile vizând investițiile ce se doresc a fi făcute în localitate și sprijinul financiar necesar pentru realizarea acestora. Edilul comunei Bârla a solicitat administrației județului fonduri pentru cofinanțarea proiectelor derulate din bugetul local, dar și pentru reabilitarea unui drum județean important. - Detalii
Până în luna iunie administrația din Cepari va finaliza implementarea unui proiect derulat cu fonduri prin Administrația Fondului de Mediu: amenajarea de platforme pentru gunoiul de grajd. Platformele asigură gestionarea corectă a îngrășămintelor organice, prevenind poluarea apelor cu nitrați și nitriți. În paralel, ajută în procesul de realizare a compostului, asigurând condiții optime pentru fermentarea gunoiului de grajd, transformându-l în îngrășământ de calitate.
- Detalii
În mai toate localitățile, la început de primăvară sunt în desfășurare campanii de curățenie și lucrări de refacere a infrastructurii după sezonul de iarnă. Este și cazul comunei Căteasca, unde, pe lângă acțiunile obișnuite, curățenia de primăvară a venit la pachet și cu o igienizare ca la carte a sediului Primăriei. Lucrările au constat în schimbarea parchetului, montarea de tavan fals, vopsea decorativă și alte reparații curente. La capitolul infrastructură, în zonele unde au fost finalizate lucrările la sistemul de canalizare, au fost reamenajate podețele, iar drumurile nemodernizate au fost pietruite. La momentul actual, cel mai important obiectiv de investiție aflat în derulare pe raza localității este canalizarea în satele Cireșu, Siliștea și Gruiu. În perioada următoare vor începe o serie de alte lucrări edilitare precum amenajarea de alei, extinderea rețelei de alimentare cu apă, respectiv a celei de canalizare. - Detalii
Modernizarea infrastructurii de educație din Suseni continuă anul acesta cu proiectul ”Creșterea eficienței energetice a Școlii Gimnaziale ”Marin Braniște” Suseni”, investiție finanțată din bani europeni, prin PNRR. Unitatea școlară se află într-un amplu proces de renovare energetică și modernizare, urmând ca la finalul lucrărilor să ofere condiții de studiu la cele mai înalte standarde. ”Se lucrează la școală, atât la exterior cât și la partea de instalații, la interior. Principalii beneficiari ai acestui proiect sunt cei peste 200 de elevi care învață aici și cadrele didactice”, declară primarul Doru Radu.
- Detalii
Primăria Săpata, cu sprijinul OMV Petrom, a reprofilat drumul comunal spre Dealu Bradului, pentru a îmbunătăți condițiile de circulație pe acest tronson în lungime de 6 km. De-a lungul drumului se găsesc mai multe obiective petroliere, iar colaborarea dintre autorități și societate datează de ani buni la nivelul comunei. De asemenea, în regie proprie, autoritățile locale au realizat reparații și lucrări de întreținere pe drumurile locale după sezonul de iarnă. De curând au început și acțiunile de curățenie specifice sezonului de primăvară, precum și pregătirile pentru sărbătorile pascale. Se curăță șanțurile, se taie vegetația uscată, iar pomii sunt văruiți. Curățenie se face și în zona cimitirului și a bisericilor. Lucrările sunt realizate de angajații administrației locale, cu utilajele instituției. Concomitent, lucrările de modernizare a DJ 679 merg înainte, investiția fiind realizată de Consiliul Județean Argeș cu fonduri europene.
- Detalii
În pofida situației complicate din punct de vedere economic de la nivelul întregii țări, într-o perioadă în care demararea unor investiții noi este departe de a fi la îndemâna oricui, la Cetățeni două proiecte vor prinde contur anul acesta. Este vorba de amenajarea unui parc fotovoltaic și de continuarea modernizării iluminatului public. Foarte important este și aspectul financiar - ambele obiective fiind realizate cu fonduri atrase de către conducerea administrației, și nu din bugetul propriu. ”Cu bucurie anunț că am semnat contractul pentru execuția parcului fotovoltaic, ceea ce înseamnă că lucrările vor începe cât de curând. Amintesc tuturor că amenajarea unui asemenea parc înseamnă bani mai mulți la buget, prin economiile pe care le vom face la plata facturilor de curent electric la nivel de localitate. În ceea ce privește modernizarea iluminatului public, proiect derulat cu fonduri prin Administrația Fondului de Mediu, suntem cu investiția în faza de proiectare.” a declarat primarul Mugurel Minciună.
- Detalii
Sezonul de primăvară a deschis seria lucrărilor de curățenie și îmbunătățire a infrastructurii rutiere locale în comuna Negrași. Astfel, în localitate sunt în desfășurare ample lucrări de igienizare a spațiilor publice, toaletări de arbori și defrișări de vegetație uscată. De asemenea, în cursul lunii martie, drumurile din satul Bârlogu pe care s-a lucrat la rețeaua de canalizare au fost pietruite. În plan investițional, la Școala Gimnazială ”Petre Badea” Negrași au început de curând lucrări de reabilitare și modernizare a unității.
- Detalii
Începutul lunii aprilie regăsește administrația publică a comunei Poienarii de Muscel în desfășurare cu o serie de lucrări de primăvară, precum și cu pregătiri pentru întâmpinarea sărbătorilor pascale. Se repară drumurile afectate de sezonul rece și se continuă investițiile pe Programul „Anghel Saligny”. ”În martie am făcut lucrări de întreținere și reparații pe drumurile afectate în urma sezonului de iarnă, am igienizat șanțurile și continuăm cu acțiunile de curățenie, până în preajma sărbătorilor de Paște. Vremea a fost de partea noastră și am putut lucra. Simultan, ne concentrăm eforturile pe investițiile aflate în derulare, canalizarea și asfaltarea drumurilor”, declară primarul Ion Banzea.
- Detalii
Mare parte dintre investițiile pe care conducerea administrației din Davidești dorește să le pună în practică anul acesta fac parte din domeniul modernizării infrastructurii rutiere. Lista cu obiectivele pe care primarul Alin Văduva intenționează să o transmită Consiliului Județean Argeș, pentru a solicita sprijin financiar, cuprinde în bună măsură asfaltări și lucrări de amenajare a șanțurilor și rigolelor pe diverse tronsoane.- Detalii
În această perioadă la nivelul comunei Stolnici se află în derulare lucrări de extindere a rețelei de alimentare cu apă, respectiv reabilitare a conductei de aducțiune. ”Investițiile sunt realizate cu fonduri locale și au rolul de a îmbunătăți infrastructura existentă. În același timp, lucrările la rețeaua de canalizare realizate în cadrul proiectului regional derulat de SC Apă Canal Pitești se apropie de finalizare, având un grad de realizare de peste 90%”, precizează primarul Sevastian Pupăză Roșu. Lucrările la rețeaua de apă se desfășoară în satele Stolnici și Izbășești.
- Detalii
Administrația publică a comunei Slobozia realizează în această perioadă lucrări de reabilitare a stației de epurare de la sistemul de canalizare. Acestea constau în înlocuirea/repararea echipamentelor aferente stației și vizează îmbunătățirea procesului de tratare, automatizarea întregului mecanism de epurare a apelor uzate menajere și asigurarea durabilității sistemelor mecanice. ”Totul se înlocuiește: filtre, site, pompe de apă, astfel încât stația de epurare să funcționeze la cele mai bune standarde. În aproximativ o lună de zile, lucrările vor fi gata. Investiția este realizată cu fonduri din bugetul local și sprijinul Consiliului Județean”, declară primarul Constantin Cojocaru. După finalizarea lucrărilor, edilul din Slobozia are în plan depunerea unui proiect pentru extinderea rețelei de canalizare prin Administrația Fondului de Mediu.
- Detalii
La Bughea de Sus, lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere derulate prin Programul Anghel Saligny continuă! Termenul de finalizare al obiectivului este, conform contractului și actului adițional, sfârșitul lunii octombrie 2026. Primarul Nicolae Tarbă spune că nu sunt motive ca investiția să nu poată fi terminată până la această dată. ”În momentul de față se lucrează cu două echipe, ceea ce face ca ritmul să fie unul eficient. S-au realizat zidurile de sprijin la Strada Valea Siliștii - tronsonul din fața Primăriei, și se va reface proiectul pentru a cuprinde și căile de acces către gospodăriile aflate pe această stradă, lucrări ce nu au fost cuprinse în proiectul inițial. Urmează asfaltarea Străzii Valea Siliștii - singura stradă din proiect pe care încă nu s-a turnat asfalt. Concomitent, se amenajează rigole și șanțuri betonate pe străzile Izvoarelor și Râurilor”, declară edilul șef.
- Detalii
La Cicănești a fost emis ordinul de începere a lucrărilor la încă un proiect cu finanțare europeană, prin PNRR. Este vorba de amenajarea a 40 de platforme destinate colectării, depozitării și, ulterior, valorificării gunoiului de grajd și a altor deșeuri compostabile și de achiziționarea de utilaje care să deservească platformele. „S-a emis ordinul de începere a lucrărilor, iar antreprenorul lucrează deja la profilele metalice. La capitolul dotări, deja ne-a sosit un utilaj, respectiv un buldoexcavator, extrem de performant, care ne va ajuta foarte mult și în activitatea de gospodărire a comunei.
- Detalii
La mijlocul lunii martie, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a anunțat că, imediat ce vremea va permite, vor începe lucrările de modernizare a DJ 703 G, pe tronsonul Șuici - Ianculești - limită județ Vâlcea, drum în lungime de aproximativ 3 km. Este vorba de un proiect finanțat în principal din fonduri guvernamentale, prin Programul „Anghel Saligny”. Durata estimată pentru execuția lucrărilor este de 17 luni de la emiterea ordinului de începere. Drumul este închis din 28 noiembrie 2025, după ce traficul greu intens și precipitațiile din ultimele luni au dus la deteriorarea severă a structurii rutiere, făcând sectorul respectiv impracticabil și periculos pentru șoferi.
- Detalii
Administrația din Schitu Golești efectuează în această perioadă recepția la cinci străzi recent modernizate. Investiția a fost demarată în toamna anului trecut, din fonduri proprii, și a presupus asfaltarea străzilor Fundătura Complex, Poiana Sorii - apendice Olteanu, Cârstoiu, ulițele Lița Aron și Marica însumând, 660 de metri, iar în zonele unde era nevoie au fost realizate rigole și șanțuri betonate. Tot la refacerea străzilor se lucrează și în cadrul proiectului de extindere a sistemului de canalizare - etapa a III-a, derulat cu fonduri prin Programul „Anghel Saligny”.
- Detalii
În așteptarea Sărbătorilor Pascale, în comuna Băiculești au început încă din luna martie activități specifice perioadei de primăvară, accentul fiind pus pe curățenie și igienizare. Acțiunile sunt realizate cu ajutorul utilajelor și lucrătorilor Primăriei - beneficiari de ajutor social, sub atenta coordonare a viceprimarului Costel Voica. - Detalii
De la finalul lunii martie, parcul auto al Primăriei Recea s-a îmbogățit cu o serie de utilaje nou-nouțe, performante și utile pentru o gamă largă de lucrări gospodărești. Acestea au fost achiziționate în cadrul proiectului ”Realizare sistem integrat de colectare și valorificare gunoi de grajd în comuna Recea”, implementat cu succes de echipa din cadrul administrației locale. Așadar, comuna beneficiază acum de un buldoexcavator, o vidanjă, un tractor cu remorcă și un împrăștietor de gunoi. Cealaltă componentă a investiției - amenajarea platformei comunale pentru depozitarea și gestionarea gunoiului de grajd, se află în lucru.
- Detalii
Primăria comunei Poiana Lacului a demarat în luna martie campania de curățenie de primăvară și pietruire a drumurilor nemodernizate, profitând de vremea bună din această perioadă Autoritățile locale au achiziționat 500 tone de piatră concasată și au executat lucrări de pietruire pe mai multe drumuri locale, cele mai afectate în urma sezonului de iarnă. S-a intervenit pe drumul Păduroiu-Gălețeanu, Ulița Nelu Pătru, Ulița Juventus, Ulița La Greiere, Ulița Casa Verde și Ulița Păduroiu Vale. Lucrările au fost executate în regie proprie, cu utilajele din dotare. Pe lângă lucrările de îmbunătățire a infrastructurii de circulație, în localitate sunt în desfășurare acțiuni de curățenie în zonele de pe domeniul public, realizate de lucrătorii din cadrul Primăriei Poiana Lacului, alături de persoanele care beneficiază de ajutor social.
- Detalii
În comuna Hârsești continuă lucrările la obiectivele finanțate prin PNRR, o parte dintre acestea având termen de finalizare în această vară. Astfel, sunt șantiere de lucru deschise la obiective investiționale, precum Centrul cu Aport Voluntar (CAV) pentru colectarea deșeurilor, sistemul integrat de colectare și valorificare a gunoiului de grajd, respectiv la locuințele tip nZEB pentru tineri. Administrația locală depune toate eforturile pentru a finaliza în timp util lucrările, proiectele fiind permanent monitorizate de primarul Ionel Moloiu și echipa sa.
- Detalii
Proiectul vizând realizarea de infrastructură verde-albastră în comuna Bughea de Jos a trecut etapele de evaluare tehnică și economică, astfel că are toate șansele la finanțare. Investiția va aduce multiple beneficii pentru comunitate. ”Prin această investiție ce va fi realizată cu bani europeni, prin ADR Sud Muntenia, dorim să realizăm întăriri de maluri ale celor trei pâraie care traversează comuna, acțiune ce are ca scop prevenirea inundațiilor și a alunecărilor de teren, concomitent cu amenajarea unui parc cu trotuare, mobilier stradal, piste de biciclete etc. Totodată, așteptăm evaluările și în ceea ce privește proiectul vizând digitalizarea aparatului administrativ.”, declară primarul Bogdan Oancea.
- Detalii
Administrația din Coșești a depus un proiect la Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia privind construirea unei săli de sport la Școala Leicești. Investiția a fost acceptată la finanțare, iar acum se așteaptă semnarea contractului. „După cum se știe și se poate vedea, în toți acești ani am investit constant în infrastructura de învățământ, în dotarea școlilor, fie alocând bani de la bugetul propriu, fie identificând linii de finanțare europene. Proiectul privind sala de sport de la Școala Leicești a fost depus la ADR Sud-Muntenia și acceptat la finanțare, astfel că așteptăm semnarea contractului. Investiția ar urma să se deruleze cu bani europeni.
- Detalii
Având în vedere că toate proiectele implementate cu fonduri europene, prin PNRR, trebuie finalizate până la sfârșitul lunii august 2026, conducerea administrației locale din Albeștii de Argeș face demersuri ca cele trei obiective ce au această sursă de finanțare să fie terminate cât mai curând. Este vorba de eficientizarea energetică a Școlii Ungureni, realizarea de piste pentru biciclete și de modernizarea sistemului de colectare și prelucrare a gunoiului de grajd. ”Am finalizat modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii școlii de la Ungureni, urmează să facem recepția lucrărilor.
- Detalii
A venit primăvara, au început lucrările specifice sezonului cald în localitate. Primăria Popești a demarat o serie de acțiuni de curățenie, lucrări care vizează îmbunătățirea aspectului general al comunei, precum și pregătirea acesteia pentru sărbătorile de Paște. ”Împreună cu beneficiarii de ajutor social din comună, curățăm șanțurile, tăiem iarba uscată, facem curat la locurile de joacă și în zonele publice. De asemenea, intervenim în zona cimitirului și la biserici, pentru a pregăti întâmpinarea sărbătorilor pascale în bune condiții”, precizează primarul Cornel Trîncă. Totodată, în cursul lunii martie, autoritățile din Popești au desfășurat lucrări de întreținere a drumurilor nemodernizate din comună. Căile de acces au fost nivelate și reprofilate cu grederul.
- Detalii
Odată cu venirea primăverii, în comuna Râca au început acțiunile de curățenie și lucrările specifice acestei perioade. Acestea constau în salubrizarea zonelor de pe domeniul public, îndepărtarea vegetației uscate, toaletarea și văruirea pomilor. Totodată, acțiuni de igienizare au loc și în incinta locurilor de joacă din localitate, iar în cadrul bisericilor se fac pregătiri pentru întâmpinarea sărbătorilor pascale. Campania de curățenie va continua și în luna aprilie și este realizată cu ajutorul lucrătorilor primăriei - beneficiari de venit minim garantat și a utilajelor din dotarea instituției.
- Detalii
Administrația din Micești va contacta constructorul Grădiniței cu Program Prelungit din satul de reședință, în așa fel încât acesta să se reapuce de lucru imediat ce vremea va permite. Obiectivul este finanțat din fonduri guvernamentale, prin PNDL II, și are un grad de execuție de aproximativ 95%. „La grădiniță ar mai fi vorba de executat niște trotuare de gardă, de instalat niște senzori și alte câteva lucruri mărunte. Imediat după recepție, ne vom ocupa de obținerea autorizațiilor necesare desfășurării activității în noua unitate de învățământ. Noi vom face toate eforturile să fim gata până la începerea noului an de învățământ.
- Detalii
În martie la Băbana au demarat lucrările de reabilitare energetică a sediului administrativ al comunei. Investiția este finanțată din bani europeni, prin PNRR, având o valoare de 1.677.000 de lei fără TVA. „Constructorul lucrează cu trei echipe, atât la interior, cât și la exterior. Deja acoperișul a fost dat jos, pentru a fi înlocuit, s-a turnat centura și urmează anveloparea și schimbarea tâmplăriei exterioare. Totodată, la interior se înlocuiesc instalațiile termice, electrice și cele sanitare, gresia și faianța. Antreprenorul ne-a promis că lucrarea va fi gata până pe 30 iunie. În paralel amenajăm pe banii noștri o anexă a clădirii, unde vor fi instalate cele două centrale pe gaz care vor deservi instalațiile de încălzire. Foarte importat pentru cetățeni: pe perioada renovării, cele două cabinete pentru medicina de familie au fost relocate în fosta clădire a Școlii Groși.”, spune primarul Bebe Ivan.
- Detalii
- Detalii
În contextul costurilor tot mai mari cu energia electrică, administrația publică a comunei Rătești caută soluții pentru eficientizare energetică și reducerea facturilor la consumul public - iluminat stradal, clădiri administrative. Astfel, în această perioadă se află în lucru un studiu de fezabilitate pentru un proiect privind instalarea de panouri fotovoltaice pe clădirile primăriei, școlii, grădiniței, în vederea producerii energiei din surse regenerabile. Pe lângă componenta de producție, proiectul prevede și achiziția unor baterii de stocare a energiei în scopul eficientizării energetice. Cum am menționat, proiectul se află în faza întocmirii documentației tehnice și va fi implementat prin intermediul Administrației Fondului pentru Mediu (AFM).
- Detalii
Conducerea Primăriei Hârtiești a achiziționat, cu fonduri europene prin PNRR, un microbuz electric, destinat să răspundă intereselor întregii comunități. Este încă un pas către modernitate, către atingerea unui grad de confort la nivelul standardelor Uniunii Europene. ”În primul rând, microbuzele electrice contribuie la reducerea poluării mediului, deoarece nu emit gaze de eșapament. Astfel, utilizarea acestora ajută la îmbunătățirea calității aerului și la diminuarea impactului negativ asupra sănătății populației. În al doilea rând, costurile de operare sunt mai reduse comparativ cu vehiculele clasice, pe combustibili fosili. Energia electrică este, în general, mai accesibilă, iar costurile de întreținere sunt mai mici datorită numărului redus de componente mecanice supuse uzurii. De asemenea, microbuzele electrice oferă un nivel ridicat de confort pentru pasageri, fiind mai silențioase și mai line în funcționare. Nu în ultimul rând, adoptarea transportului electric susține dezvoltarea durabilă și alinierea la standardele moderne de protecție a mediului, încurajând tranziția către soluții de mobilitate prietenoase cu natura.”, declară primarul Ion Cosmin Ștefan.
- Detalii
Introducerea rețelei de gaze naturale în comuna Boteni devine o realitate! Conform declarațiilor Primarului Vasile Leau, a fost obținut avizul tehnic de racordare și s-a achiziționat terenul pe care va fi amplasată Stați de Reglare și Măsurare, indispensabilă funcționării rețelei. ”Suntem în faza obținerii certificatului de urbanism și, ulterior, a autorizației de construire. După această etapă, putem semna contractul de finanțare și, cât de curând, putem da drumul la lucrări. Execuția este în licitație, fiind în etapa de evaluare a ofertelor, deci probabil în momentul în care vom avea câștigătorul vom avea și toate documentele pentru a da ordinul de începerea lucrărilor. Acest proiect vizează nu doar comuna Boteni, ci și localitățile Hârtiești, Vulturești și Davidești.”, explică edilul șef din Boteni.- Detalii
Degradarea sistemului educațional și a celui cultural nu sunt fenomene separate, ci două fețe ale aceleiași crize profunde. Educația slabă produce un public dezinteresat de cultură, iar cultura marginalizată nu mai oferă repere solide pentru educație. În școli, accentul s-a mutat de la formarea gândirii critice la memorare mecanică și rezultate superficiale. Elevii învață pentru examene, nu pentru viață, iar această abordare golește de sens actul educațional. - Detalii
Pentru anul acesta agenda investițională a administrației din Dârmănești include continuarea campaniei de reabilitare a infrastructurii rutiere, prin asfaltarea a altor aproximativ 2 km de drumuri comunale, realizarea a încă unui foraj de mare adâncime, în vederea suplimentării debitului de apă în rețea și, foarte important, demararea lucrărilor la noul dispensar medical al comunei. „Vom dărâma actuala clădire a Dispensarului din satul de reședință și vom ridica o nouă construcție, care va include trei cabinete pentru medicii de familie, un cabinet stomatologic, unul de kinetoterapie și un laborator destinat recoltării de analize. În paralel, în a doua jumătate a anului intenționăm să demarăm la Piscani construcția unei clădiri administrative care să adăpostească un cabinet pentru medicina de familie și o farmacie.”, explică primarul Emilian Ciolan. - Detalii
https://www.youtube.com/watch?v=A7AuZysswhA
- Detalii
Rociu este una dintre comunele din Argeș în care agricultura reprezintă principala ramură a economiei. Din păcate, intemperiile din ultimii ani au produs pagube importante fermierilor, la care s-a adăugat creșterea importantă a prețurilor la inputuri. Cel puțin acestea sunt afirmațiile primarului comunei, Aurel Bălășoiu, el însuși unul dintre fermieri importanți din județ.
- Detalii
La Bughea de Sus continuă lucrările de modernizare a unor drumuri de interes local, proiect finanțat din fonduri guvernamentale, prin Programul „Anghel Saligny”. Astfel, în această perioadă se realizează zidurile de sprijin pe Valea Siliștii, zonă de lângă sediul administrativ al comunei. În paralel, edilul șef Nicolae Tarbă a semnat cu Administrația Fondului de Mediu contractul de finanțare privind reabilitarea iluminatului public, etapa a III-a, astfel că lucrările vor începe cât de curând. Vești bune vin și dinspre Compania Națională de Investiții.
- Detalii
Pe 10 februarie, primarul Nicolae Olteanu a semnat două contracte de finanțare pentru modernizarea iluminatului public stradal în comuna Micești, în cadrul programelor derulate prin Administrația Fondului pentru Mediu. Prin aceste investiții, comuna Micești face un nou pas către un iluminat public mai eficient, mai sigur și cu un consum redus de energie. „Contractele vizează modernizarea sistemului de iluminat public stradal, faza II, pe DJ 731D, sat Purcăreni, strada Țărânei, DJ 740, sat Micești, de la dispensar până la Puntea Înaltă și modernizarea sistemului de iluminat public stradal, faza III, pe ulițele din satul Purcăreni.
- Detalii
Chiar dacă iarna și-a făcut simțită prezența din plin la Davidești și în luna februarie - atât în ceea ce privește temperaturile scăzute, cât și sub aspectul precipitațiilor, în comună nu au existat probleme. Deszăpezirile, când a fost cazul, au fost realizate prompt și eficient, cu utilajele din dotarea Primăriei. ”Nu am avut drumuri blocate, iar circulația s-a desfășurat în condiții normale pe toate tronsoanele. Am intervenit rapid și eficient. Singura problemă a fost oprirea curentului electric, însă, din fericire, defecțiunile au fost remediate rapid, astfel că oamenii nu au avut de suferit în ceea ce privește căldura sau alimentarea cu apă.” a declarat primarul Alin Văduva.
- Detalii
Autoritățile comunei Negrași au în plan să amenajeze un Centru de protecție socială în satul Bârlogu, în locația vechiului cămin cultural. Pentru acest obiectiv a fost depus la Ministerul Dezvoltării un proiect care are în vedere consolidarea seismică și reabilitarea clădirii căminului. ”Documentația a fost depusă la minister și, ulterior, ni s-au cerut clarificări la proiect. Am trimis ceea ce ni s-a solicitat și acum așteptăm răspunsul privind finanțarea proiectului”, precizează primarul Constantin Alexandru.
- Detalii
Administrația din Coșești a accesat fonduri europene, prin PNRR, pentru trei proiecte de interes public, ce au vizat reabilitarea termică a clădirilor care adăpostesc Primăria, Grădinița și Școala de la Jupânești. Lucrările au fost finalizate, recepția finală urmând a fi efectuată după punerea în funcțiune a unor instalații. „Pentru a finaliza cele trei proiecte, așteptăm un aviz de la CEZ în vederea efectuării unei măriri de putere în rețea, în așa fel încât să putem pune în funcțiune panourile fotovoltaice și pompele de căldură instalate la Primărie. La fel, și la grădinița și școala de la Jupânești, cu mențiunea că aici, conform proiectului, au fost instalate doar panouri fotovoltaice.
- Detalii
Interviu cu primarul comunei, Bebe Ivan
- Dle primar, cum au decurs lucrările de deszăpezire pe parcursul acestei ierni?- Detalii
Din dorința de a oferi copiilor și tinerilor un spațiu sigur și modern pentru sport și activități recreative, administrația comunei Căteasca a amenajat un nou teren de sport. Acesta este localizat în satul Recea-Catanele, și a fost dat în folosință în luna februarie. ”Terenul va fi folosit de elevii Școlii Recea, dar și de către copiii și tinerii din satele Catanele și Recea. Toți cei care se vor bucura de acest teren sunt rugați să folosească spațiul amenajat cu responsabilitate, să nu arunce gunoaie, să nu distrugă plasele”, declară primarul Liviu Năstase. Anul trecut, un teren multifuncțional de sport a fost amenajat în satul Gruiu.
- Detalii
- Detalii
Episoadele de vreme rea derulate pe parcursul lunii februarie au dus la stoparea mai multor proiecte de investiții în derulare în Albeștii de Argeș. Este vorba de proiectul privind amenajarea de piste de biciclete, finanțat din fonduri europene, de modernizarea infrastructurii rutiere - proiect derulat prin „Anghel Saligny”, dar și de continuarea modernizării centrului localității, investiție susținută din fonduri proprii. În schimb, se implementează proiectul ce vizează modernizarea platformelor pentru colectarea și prelucrarea gunoiului de grajd.
- Detalii
În ciuda măsurilor anti-deficit impuse de Guvern, din punctul de vedere al investițiilor lucrurile nu stau rău la Boteni. Conform declarațiilor primarului Vasile Leau, în momentul de față se implementează proiectul prin care gospodăriile care nu beneficiază de sistem de canalizare sunt dotate cu fose septice. Obiectivul va fi finalizat în luna aprilie a acestui an. În același timp, se derulează licitația pentru modernizarea rețelelor de apă și canalizare din localitate, un proiect amplu, derulat cu fonduri prin AFM.
- Detalii
În luna februarie, primarul Gheorghe Voicu a semnat cu Administrația Fondului pentru Mediu contractul de finanțare a proiectului de modernizare a iluminatului public. De la nord la sud, pe tronsonul Urlueni - Mozăceni Vale, infrastructura de iluminat stradal va fi reînnoită prin instalarea a 303 lămpi cu led și sistem de dimare. Obiectivul proiectului este reprezentat de eficientizarea consumului energetic și scăderea facturilor la energie.
- Detalii
La fel ca în multe alte localități, colectarea taxelor și impozitelor datorate statului este greoaie și în comuna Popești. Procentul de încasare a obligațiilor fiscale scade la an la an, însă anul acesta se anunță și mai dificil, în contextul măririi acestor dări. ”Oamenii se hotărăsc cu greu cu greu să plătească impozitele, mai ales acum, de când cu majorarea sumelor, impusă de Guvern. Sunt oameni care abia își asigură traiul, alții au pensii mici, au de achitat facturi la utilități, de cumpărat medicamente... Sperăm totuși că în luna martie lucrurile vor merge ceva mai bine și vom înregistra o creștere a încasărilor, mai ales că există și acea bonificație de 10%, valabilă până la finalul lunii”, precizează primarul Cornel Trîncă.
- Detalii
La finele lunii februarie, locuitorii comunei Hârtiești au putut efectua analize gratuite pentru verificarea sănătății plămânilor. Acțiunea, gestionată de Institutul de Pneumoftiziologie “Marius Nasta” București împreună cu Institutul Național de Sănătate Publică, este parte a unui proiect național derulat cu fonduri europene, ce vizează depistarea precoce a tuberculozei la populația vulnerabilă. „Este vorba despre o camionetă dotată cu aparatură de radiologie și diagnostic molecular rapid - cea mai avansată metodă de identificare a infecției cu bacilul tuberculozei, precum și de un program de inteligență artificială care ajută la depistarea tuberculozei și a altor 14 patologii pulmonare. Serviciile medicale ale caravanei au fost asigurate de personal medical specializat.”, a detaliat primarul Ion Cosmin Ștefan.
- Detalii
Fără buget aprobat din cauza întârzierilor la nivel național și după două luni de iarnă autentică, speranțele administrației locale în ceea ce privește reluarea cât mai curând cu putință a proiectelor de investiții se leagă de rapiditatea cu care Guvernul va întocmi, iar Parlamentul va adopta proiectul de buget pe 2026. ”Momentan, nicio primărie nu își poate face calcule. Așteptăm să vedem ce decide Guvernul cu privire la cotele pentru echilibrarea bugetelor locale. În această situație nu se pot angaja proiecte sau lucrări, și nici vremea nu a fost prielnică pentru lucru. Ar fi bine totuși ca până la Paște să avem un buget aprobat, astfel încât să stabilim ce lucrări putem susține anul acesta”, afirmă primarul Georgel Burcea.
- Detalii
Autoritățile locale din Nucșoara continuă procesul de dezvoltare a comunei prin atragerea de noi fonduri nerambursabile pentru investiții de interes public. Astfel, în luna februarie, la Consiliul Județean Argeș, primarul Ion Cojocaru a semnat contractele de finanțare pentru două proiecte de modernizare a iluminatului din localitate. ”Proiectele prevăd modernizarea și eficientizarea infrastructurii de iluminat public din comuna Nucșoara, prin instalarea a 500 de lămpi cu tehnologie led și a unui sistem de telegestiune care are rolul de monitoriza și controla sursele de iluminat de la distanță. Investițiile se vor desfășura în toate cele patru sate: Sboghițești, Slatina, Nucșoara și Gruiu. Momentan suntem în perioada de obținere a avizelor, urmează proiectarea și apoi licitația pentru lucrări. Sper ca până la Paște să semnăm contractul de execuție”, declară primarul Ion Cojocaru. Finanțarea lucrărilor este asigurată prin Administrația Fondului pentru Mediu (AFM).
Pagina 2 din 65


