- Detalii
La început de an calendaristic, bugetar şi fiscal, mă adresez dvs., mulţumindu-vă , în primul rând, pentru faptul că în anul care a trecut v-aţi îndeplinit cu conştiinciozitate şi în mod onorabil obligaţiile fiscale şi nu numai, şi aici pot să amintesc doar apelurile noastre privind măsuri de eficientizare a colectării deşeurilor menajere, la care şi răspunsul dvs. a fost, de asemenea, prompt.
- Detalii
Preocuparea intensă a primarului Petre Funie pentru bunăstarea membrilor comunității din Slobozia se concretizează nu doar în investițiile realizate pentru localitate, dar și în implicarea activă în găsirea de locuri de muncă a cetățenilor. Astfel, în urma demersurilor edilului șef din ultimele 6 luni, peste 200 de oameni din comună și-au găsit un loc de muncă. Rezultatul eforturilor primarului Petre Funie este creșterea nivelului de trai al locuitorilor dar şi degrevarea bugetului comunei, deoarece mulți dintre acești cetățeni erau beneficiari ai Legii 416, primind ajutor social.
- Detalii
Administraţia din Răteşti speră ca anul acesta să obţină finanţări guvernamentale sau europene pentru cel puţin două proiecte care vizează infrastructura de utilităţi. Este vorba e introducerea reţelei de alimentare cu apă în satul Mavrodolu şi introducerea canalizării şi construirea unei staţii de epurare în Tigveni şi Pătuleni.
De asemenea, alte două proiecte îşi vor căuta finanţarea fie pe Ordonanţa 28 a Guvernului, fie din fonduri europene: asfaltarea a 6 km de drumuri în mai multe sate şi reabilitarea şi dotarea Căminului Cultural.
- Detalii
Trei investiții de proporții, ce vizează modernizarea localității, sunt pe ordinea de zi a conducerii Primăriei Mozăceni: extinderea și modernizarea rețelei de apă, modernizarea a trei drumuri comunale și punerea în funcțiune a sistemului de canalizare. Pe de altă parte, continuarea implicării active a primăriței Corina Dună în domeniile învățământ și cultură, reorganizarea aparatului administrativ și colaborarea transparentă cu forurile județene vor ridica standardul calității vieții cetățenilor din comunitatea Mozăceni. Amănunte despre prioritățile stabilite pentru anul în curs, veți găsi în interviul de mai jos.
- Detalii
Continuarea lucrărilor la noul spital din Mioveni, investiţie în valoare de 68 de milioane de euro, este, pentru administraţia din Mioveni condusă de primarul Ion Georgescu, marea provocare a anului. Unitatea spitalicească, ce ar trebui dată în folosinţă în 2018, va fi, cel puţin prin prisma dotărilor, printre cele mai moderne din ţară.
- Detalii
2016 s-a încheiat pentru administrația locală din Vulturești cu încă un obiectiv finalizat în proporție de 90%, și anume amenajarea de grupuri sanitare interioare la școala primară Vulturești - Mărgești. De altfel, unitatea de învățământ rămâne în atenția executivului pentru o serie de lucrări de modernizare, și anume: înlocuirea acoperișului, hidroizolație și reparații exterioare.
- Detalii
Una dintre cele mai importante investiții de anul acesta pentru administrația locală din Moșoaia, precum și pentru comunitate, este extinderea rețelei de gaze naturale cu aproximativ 12 km. Astfel, și cetățenii din Platoul Stejarilor, Smeura Mică, Hințești, Țârdeștiul Mic, Semicerc, Curături și Basangești vor beneficia de această utilitate.
- Detalii
În ultima lună a anului trecut, administraţia locală din Miceşti a finalizat lucrările de reabilitare a Monumentului Eroilor, din centrul comunei. Cu această ocazie, la iniţiativa primarului Dumitru Voicu, pe una din laturile monumentului a fost montată o placă în care au fost încrustate numele veteranilor care s-au întors din Cel de-al Doilea Război Mondial şi din lagărele din Rusia.
- Detalii
Primăria comunei Bascov pregătește un proiect de hotărâre privind stabilirea unor măsuri pentru asigurarea participării cetățenilor, a instituțiilor publice și a operatorilor economici la realizarea activităților de gospodărire, înfrumusețare și păstrarea ordinii și curățeniei în localitate.
Activitățile edilitar gospodărești care se vor realiza sunt următoarele:
- Detalii
Georgel Burcea, primarul din Râca spune că are două mari aşteptări în acest an din partea noului Guvern instalat la Palatul Victoria: rezolvarea situaţiei plăţilor indemnizaţiilor pentru persoanele cu handicap şi însoţitorii acestora şi aprobarea legii salarizării unitare.
- Detalii
Administraţia din Nucşoara va elabora anul acesta un proiect ce va avea ca finalitate realizarea unui after-school în satul Slatina. De asemenea, vor fi întocmite alte două proiecte pentru reabilitarea unor corpuri de clădire la şcolile din Nucşoara şi Sboghiţeşti.
“La Şcoala Nucşoara intenţionăm să izolăm termic un corp de clădire, iar la cea de la Sboghiţeşti să efectuăm o consolidare cu subzidiri şi centuri, izolaţie termică şi refacerea instalaţiei electrice. În ceea ce priveşte Şcoala Slatina, acolo există două corpuri de clădire. Într-unul vrem să amenajăm spaţiu pentru studiul elevilor şi grupuri sanitare, iar celălalt va fi transformat într-un spaţiu rezervat pentru somnul de după-amiază şi servirea mesei, ambele clădiri urmând a compune astfel after-school-ul.”, explică primarul din Nucşoara, Ion Cojocaru.
- Detalii
La Muşăteşti se distribuie în această perioadă pubele pentru fiecare gospodărie, etapă în cadrul proiectului judeţean privind gestionarea deşeurilor menajere. Aproape 1.500 de pubele vor deservi tot atâtea gospodării, colectarea gunoiului urmând a se face din poartă în poartă. Sistemul de colectare a deşeurilor ridică însă destule probleme administraţiei locale.
- Detalii
Conducerea administrației locale din Șuici a solicitat sprijin financiar din partea Consiliului Județean pentru câteva obiective pe care dorește să le înceapă în acest an. Este vorba de schimbarea acoperișului la Şcoala Rudeni și la fosta școală din Ianculești, precum și extinderea clădirii de la Ianculești, pentru transformarea acesteia în Cămin Cultural.
- Detalii
Administraţia din Stolnici are în vedere anul acesta cu precădere finalizarea a trei proiecte importante pentru comunitate. Două dintre ele vizează reţelele de alimentare cu apă, iar al treilea este legat de infrastructura rutieră.
- Detalii
Administraţia din Corbi are în procedura de licitaţie un proiect privind asfaltarea a 11 km de drumuri în mai multe sate ale comunei. Finanţarea, care se ridică la suma de 6 milioane de lei, va fi asigurată pe Ordonanţa 28 a Guvernului. Drumurile locale care vor fi asfaltate prin acest proiect se află în satele Corbşori, Stăneşti, Poduri şi Poenărei.
- Detalii
Consiliul Judeţean Argeş a promis ajutor financiar administraţiei din Căteasca pentru realizarea investiţiei privind introducerea reţelei de canalizare în satele Cireşu, Siliştea şi Gruiu. Este vorba de o investiţie amplă, costul realizării celor 35 de kilometri de reţea însumând aproximativ 4 milioane de euro.
- Detalii
Primarul Bebe Ivan, în numele administraţiei din Băbana, a înaintat în luna ianuarie către Consiliul judeţean Argeş o listă cu obiectivele de investiţii a căror ducere la bun sfârşit necesită sprijin financiar din partea forului judeţean. E vorba în principal de investiţii în infrastructură, obiective aflate în derulare.
- Detalii
Anul acesta, primarul comunei Suseni speră să atragă fonduri guvernamentale și europene pentru modernizarea întregii rețele de apă și înființarea sistemului de canalizare. ”Avem studiul de fezabilitate gata pentru înlocuirea conductelor de apă vechi, pe o lungime de 21 km, în 4 sate, investiție pentru care dorim să obținem fonduri pe OG 28, iar pe PNDR dorim să depunem un alt proiect - integrat - prin care să modernizăm sistemul de apă, în sensul reabilitării tuturor captărilor, retehnologizare și amenajarea unui foraj nou, precum și înființarea sistemului de canalizare. Din păcate, pe PNDR, din cauza repartizării sumelor pentru apă și canalizare în mod egal - câte 1 milion de euro pentru fiecare, nu putem face mare lucru la canalizare, doar 5-6 km de rețea și stație de epurare, urmând ca ulterior să facem proiecte pentru extinderi.”, declară primarul Radu Doru.
- Detalii
Pentru administrația locală din comuna Săpata 2017 va fi, cu siguranță, anul întocmirii de noi proiecte În afara investițiile bine stabilite, ce vor începe în această primăvară, conducerea Primăriei își propune întocmirea documentațiilor pentru o serie de obiective ce vizează în special modernizarea infrastructurii.
- Detalii
Sfârșitul anului trecut a adus pentru comuna Cicănești o veste foarte bună: proiectul de extindere a sistemului de canalizare a intrat la finanțare, obiectivul urmând a fi realizat pe fonduri europene, pe Măsura 72.
”Ducând la bun sfârșit această investiție, putem spune că avem canalizare în întreaga comună. Proiectul prevede încă 9 km de rețea în toate satele localității, în zonele unde nu avem canalizare, deversarea urmând să se facă la stația de epurare existentă, prevăzută pentru o capacitate mare de abonați. Urmează în mod firesc, licitația și apoi vom începe lucrările”, spune primarul Ion Ionescu.
- Detalii
Una dintre priorităţile administraţiei din Cepari, condusă de primarul Cristian Ciobanu și viceprimarul Aurelian Solomon, este rezolvarea situației ambigue în care se află sistemul de canalizare din comună.
”Curând se împlinesc 5 ani de când a fost finalizat sistemul de canalizare și lucrarea iese din garanție. Problema mare este că acest sistem nu a fost dat în folosinţă, stația de epurare neputând funcționa fără un anumit număr de branșamente. Din acest motiv, pentru a vedea în ce stare se află rețeaua, am cerut expertizarea ei.”, declară primarul Cristian Ciobanu.
- Detalii
Cu o experiență de 40 de ani în acțiuni de deszăpezire (20 în calitate de șef al SMA și 20 ca primar), era evident că edilul șef din Recea, Marin Pană, nu a întâmpinat niciun fel de probleme în această iarnă, toate drumurile din localitate fiind prompt degajate. De altfel, Primăria Recea deține și utilaje performante, care au făcut ca deszăpezirea în regie proprie să fie nu doar eficientă, ci și foarte ieftină.
- Detalii
De la sfârșitul anului trecut cetățenii satelor Bârlogu și Buta au un dispensar modern, unde le sunt oferite toate condițiile pentru un act medical de calitate.
”Am reușit finalizarea dispensarului, în decembrie 2016, iar oamenii sunt foarte bucuroși că au condiții normale pentru a veni la medic și la farmacie. În clădirea respectivă, în afara cabinetului medicului de familie și a farmaciei, există amenajat și un cabinet stomatologic, care va fi pus în funcțiune cât de curând. Dotările sunt moderne, iar clădirea oferă tot confortul”, declară primarul Constantin Alexandru.
- Detalii
24 ianuarie, Unirea Principatelor Române sub Alexandru Ioan Cuza sau Mica Unire - cum este cunoscut în istorie evenimentul, a fost sărbătorită cu emoție în comuna Buzoești, de către conducerea administrației locale și reprezentanți ai comunității.
Grupul vocale de fete - ”Flori de lângă Izvoare”, condus de renumitul interpret Iulian Mutu și corul bărbătesc ”Vlăscenii” au intonat cântece patriotice de referință, ce au trezit în inimile auditoriului conștiința națională și sentimentul de respect și mândrie față de înaintașii care au făcut primii pași pentru crearea României Mari. Apoi, cei prezenți, alături de primarul Ion Tănase, au dansat ”Hora Unirii”- ca simbol al bucuriei apartenenței la neamul românesc, un popor cu o istorie zbuciumată, care în ciuda încercărilor repetate de dezbinare a reușit să păstreze ființa națională nealterată.
- Detalii
În ședința de la sfârșitul lunii ianuarie, Consiliul Local al comunei Valea Iașului a adoptat două hotărâri importante pentru desfășurarea planului investițional pentru anul în curs.
”Pentru a putea demara obiective noi, așa cum ne-am propus (din bugetul aferent anului 2017), vom contracta un împrumut care să ne permită înainte de toate, achitarea unor facturi restante rămase la lucrările executate în 2016. Nu este nevoie de o sumă foarte mare, ci de 15 miliarde de lei vechi. Tot în ideea de a nu renunța la nimic din planul investițional, vom restrânge, pentru acest an, paleta ajutoarelor acordate de Primărie.
- Detalii
Așa după cum a declarat în nenumărate rânduri, anul acesta atenția primarului Dumitru Slătineanu va fi îndreptată spre modernizarea drumurilor și a infrastructurii de utilităţi, fără a fi neglijate celelalte lucrări propuse, la unitățile de învățământ sau cultural-sportive. În momentul de față a mai rămas la Tigveni un singur proiect aflat în derulare, și anume alimentarea cu apă în satele Bârsești - Bălteni - Bădislava, obiectiv la care lucrările vor continua.
- Detalii
Imediat ce vremea va permite, conducerea administrației din Cocu va începe o investiție importantă pentru comunitate - construirea unui pod peste râul Cotmeana, la Bărbătești.
”Avem aici un grup de case izolate, la care nu există altă cale de acces. Sunt familii cu copii care nici la școală nu se pot duce atunci când sunt precipitații abundente și se umflă apele râului. Avem o parte din materiale și proiectul realizat pentru acest obiectiv. În plus, Consiliul Județean ne-a promis sprijin financiar pentru realizarea lui”, a declarat primarul Gheorghe Țucă.
- Detalii
Interviu cu primarul comunei, Ion Mihai
- Dle primar, cu ce gânduri și mai ales cu ce lucrări așteptați primăvara?
- Imediat ce timpul ne va permite, vom finaliza lucrarea din satul Slobozia, privind suplimentarea debitului de apă. Puțul a fost forat, bazinul montat și a fost amenajată camera pompelor. Mai este nevoie doar de racordarea acestora la sistem. Tot ca lucrare curentă, avem și de finalizat investiția la Şcoala Slobozia, singura unitate de învățământ de pe raza localității, unde învață 131 de elevi cu tot cu preșcolari.
- Detalii
Investițiile de anvergură destinate modernizării infrastructurii nu mai sunt o noutate în comuna Boteni. De câțiva ani, conducerea Primăriei a inițiat un program de asfaltare a drumurilor comunale, făcându-se pași importanți în direcția unei infrastructuri rutiere cu care puține localități din mediul rural se pot mândri. Nici în ceea ce privește utilitățile principale - apă și canalizare, comuna nu stă deloc rău, nivelul de trai al localnicilor și confortul acestora fiind principala preocupare a administrației locale.
- Detalii
Ideea înființării unui Centru de Permanență Medicală la Bârla prinde contur. Imediat după adoptarea bugetului, vor începe, conform spuselor edilului șef Gheorghe Voicu, lucrările de modernizare la un spațiu al Primăriei, clădire în care va funcționa unitatea. Tot după adoptarea bugetului se vor executa și branșările la sistemul de alimentare cu apă în satele Mozăceni, Podișorul și Bârla.
- Detalii
Cu datorii de 13 miliarde de lei vechi pentru lucrări de asfaltare neachitate și introducerea de gaze naturale în comună, conducerea Primăriei din Albeștii de Argeș începe anul sperând în primul rând să primească sprijin de la forurile superioare pentru stingerea arieratelor. În afară de faptul că își propune în mod expres să rezolve această problemă, primarul Gabriel Popa spune că finalizarea lucrărilor la sistemul de canalizare şi pentru punerea lui în funcțiune este primordială.
- Detalii
Cu bani de la bugetul local, imediat ce vremea permite, la Stoeneşti vor începe lucrările de reabilitare, modernizare și extindere a Şcolii Bădeni. ”Pentru acest obiectiv am solicitat și sprijinul financiar din partea Consiliului Județean și, având în vedere că unitățile de învățământ au prioritate în acest an, avem speranțe că vom primi ajutor ”, declară primarul Ion Marin.
- Detalii
După discuțiile purtate la începutul anului cu reprezentații conducerii Consiliului Județean, primarul comunei Ștefan cel Mare, Niculae Vidan, a întocmit lista de priorități pentru începutul acestui an. 2017 va debuta pentru administrația locală în forță, prin depunerea a două proiecte de anvergură în domeniul modernizării infrastructurii.
- Detalii
Interviu cu primarul localității, Claudius Ciobanu
- Dle primar, care va fi principala direcția de acțiune în acest an?
- Cu siguranță, capitolul infrastructură-utilități va avea prioritate de acum încolo. Trebuie neapărat să demarăm realizarea studiului de fezabilitate pentru înființarea sistemului de canalizare în localitate, proiect pe care ulterior îl vom depune spre finanțare pe OG 28 sau la Ministerul Mediului, unde vom putea îndeplini condițiile. Între timp, până când va putea fi implementat acest proiect, trebuie reabilitat sistemul de alimentare cu apă. În primul rând trebuie gândită o altă captare, pentru ca apa să vină prin cădere, astfel încât să reducem considerabil costurile, în al doilea rând trebuie reabilitată şi extinsă rețeaua veche.
- Detalii
În urma discuțiilor avute de primarul Ion Banzea cu reprezentanții conducerii Consiliului Județean, localitatea Poienarii de Muscel va primi sprijin financiar pentru realizarea a cel puțin două obiective în acest an.
”Vom primi finanțare pentru o investiție importantă – reabilitarea şi extinderea dispensarului uman din centrul localității, lucrarea fiind începută din bugetul propriu. Până în prezent s-au efectuat lucrări de reabilitare a parterului clădirii și s-a turnat placa. Urmează construirea etajului și, evident, amenajările interioare pentru punerea în funcțiune a obiectivului”, spune edilul șef.
- Detalii
Primăria Dârmăneşti se află în plin proces de reabilitare, în interior. Se pune parchet nou, lambriuri, aer condiţionat, se gletuieşte şi se zugrăveşte în toate birourile.
“Am alocat bani de la bugetul local pentru această investiţie, care se va finaliza în luna februarie. În plus, arhiva instituţiei va fi dotată cu rafturi metalice.”, spune primarul din Dârmăneşti, Emilian Ciolan.
- Detalii
Primarul comunei Davidești, Ion Sandu, și-a stabilit direcțiile de acțiune pentru acest an în funcțiile de prioritățile comunității. Prima pe listă este reabilitarea totală a școlii cu clasele V-VIII Conţești.
”În afară de acoperiș, practic trebuie înlocuit aproape tot, inclusiv grup sanitar interior. Pentru acest obiectiv, sper să fim ajutați financiar de către Consiliul Județean”, spune edilul şef din Davideşti.
- Detalii
Apropierea datei limită impusă de Uniunea Europeană privind introducerea reţelelor de canalizare în toate localităţile din România (anul 2018 - în caz contrar ţara noastră riscând amenzi enorme), obligă oarecum Guvernul să direcţioneze banii de investiţii prioritar către aceste obiective. De acest fapt se leagă şi speranţele administraţiei din Rociu privind realizarea reţelei de canalizare în comună, proiect depus pe Ordonanţa 28 încă din anul 2014.
- Detalii
În urma discuțiilor purtate cu conducerea Consiliului Județean, primarul comunei Băiculești, Niculaie Drăgan, a primit confirmarea pentru solicitările privind construirea unui pod pe DJ 704 H - Tutana - Fundul Văii, unde în momentul de față există o cale de trecere pe un sistem de tuburi, prin vad, cale care devine impracticabilă când plouă și care face legătura cu satul Aluniș. De asemenea, există promisiuni și pentru continuarea asfaltării DJ 704H – 4 km.
- Detalii
La finele lunii septembrie, Guvernul, prin Ministerul Dezvoltării Regionale, a anunțat administrațiile locale că toate lucrările de investiții derulate în România pe Ordonanța 28 sunt stopate până la finalul anului. Decizia Guvernului lovește în plin în programul privind modernizarea satului românesc, parte integrantă a ordonanței 28/2013, program ce asigură finanțare guvernamentală pentru proiecte vitale spațiului rural românesc: alimentări cu apă și stații de tratare a apei, sisteme de canalizare și stații de epurare a apelor uzate, reabilitare/ modernizare drumuri județene și comunale, realizare/ extindere/ reabilitare/ modernizare/ dotare a școlilor și unităților medicale din mediul rural etc.
- Detalii
Începutul anului școlar a adus un cadou pentru preșcolarii și școlarii mici din Rătești - o grădiniță nouă, ultramodernă. Aici învață două grupe: una de grădiniță și una de clasa 0, copiii având cele mai bune condiții pentru desfășurarea lecțiilor.
”Nici celelalte unități de învățământ de pe raza localității nu au fost uitate. Am făcut în perioada vacanței lucrări de modernizare - grupuri sanitare interioare la școlile din Furduiești și Pătuleni, și urmează același tip de lucrări la Școala Nejlovelu. Mai avem nevoie de fonduri pentru Școala Tigveni unde, în afară de grupuri sanitare interioare, este nevoie și de o reabilitare. ”, declară primarul Cornel Petrică.
- Detalii
Păstrând tradiția, Ziua comunei Rociu a fost sărbătorită toamna, într-o zi splendidă de 18 septembrie, în mijlocul anotimpului recoltei, al belșugului și al culegerii roadelor muncii de peste an. Dacă la capitolul agricultură ploaia a întârziat și a compromis recoltele, în domeniul investițiilor localitatea se bucură de progres, de la an la an comuna Rociu apropiindu-se din ce în ce mai mult de o comună europeană, cu școli și cămine culturale moderne, asfalt pe aproape toate străzile și utilități la poartă.
- Detalii
Printr-un efort conjugat al conducerii administrației locale, al profesoarei Florența Sgîea, al unor membrii ai comunității ce au participat în regim de voluntariat și cu susținere financiare din partea PETROM, o clădire deteriorată din Ștefan cel Mare, aparținând patrimoniului local, a fost reabilitată și transformată în atelier de confecționare a costumelor populare și muzeu al satului.
- Detalii
Administrația locală din Domnești face toate demersurile astfel încât o parte din cetățenii comunei să aibă apă curentă până la finele anului în curs. Iată că, în urma eforturilor conducerii Primăriei, acest proiect amplu –alimentarea cu apă a localității, se apropie cu pași repezi de finalizare.
- Detalii
Aflată la a V-a ediție, Ziua Comunei Băiculești a fost o demonstrație de bun gust, organizare impecabilă, muzică bună și, nu în ultimul rând, invitați de marcă, care alături de localnici s-au bucurat de o zi superbă, într-o companie plăcută.
În cadrul evenimentului dedicat cetățenilor din localitate, au fost și momente oficiale, când s-au oferit diplome, când s-au rostit cuvinte de laudă și prețuire pentru conducerea administrației locale, din partea oficialităților județene și pentru membrii comunității în general.
- Detalii
Conducerea administrației din Popești lucrează concomitent la o serie de proiecte pentru investiții viitoare. Șeful executivului intenționează să depună aceste proiecte fie pe OG 28, pentru obținerea fondurilor guvernamentale, fie pe măsuri din cadrul PNDR, pentru atragerea granturilor europene.
- Detalii
Anul școlar a început în comuna Vulturești fără probleme. Toate unitățile de învățământ de pe raza localității (Școala cu clasele I-VIII Vulturești, Școala cu clasele I-IV și Grădinița de la Mărgești, Școala primară și Grădinița de la Bârzești, precum și Grădinița de la Huluba) oferă condiții bune pentru desfășurarea actului educativ, fiind reabilitate și puse la punct.
- Detalii
Sistemul de canalizare din comuna Tigveni este finalizat. Recepția finală a lucrărilor certifică faptul că investiția este perfect funcțională. Acest aspect poate fi probat și prin faptul că deja aproximativ 70 de gospodării sunt branșate la noul sistem, la care se adaugă instituții precum Școala de centru, sala de sport, Școala specială, magazine.
- Detalii
Din fonduri proprii, conducerea administrației din Suseni a asfaltat 1,2 km, respectiv DC 116 Suseni-Burdești, un tronson de mare importanță, nu doar pentru locuitorii acestor sate, ci și pentru că reprezintă calea de acces spre Autostrada București-Pitești.
- Detalii
Peste 40 de persoane din comuna Mozăceni au noi locuri de muncă, grație implicării conducerii Primăriei. Ajutorul acordat cetățenilor din partea primăriței Corina Dună a venit ca urmare a dorinței acesteia de a crește nivelul de trai al localnicilor, implicit și prin reducerea numărului de șomeri.
- Detalii
Cu peste 70 de kilometri de drumuri comunale asfaltate, localitatea Cicănești este printre puținele din județ care se poate mândri cu o rețea rutieră foarte bine pusă la punct. Planurile administrației în domeniul infrastructurii nu se opresc însă aici: rețea de canalizare în toată comuna este următoarea țintă a edilului Ion Ionescu.
- Detalii
Imediat după efectuarea recepției la rețeaua de alimentare cu apă, în lungime de 20 de km, ce traversează trei sate ale comunei Șuici, cetățenii din Ianculești, Păuleni, Paltenu și din cătunul Moșteni au început branșările. În paralel, în comună se derulează o altă investiție importantă: rețeaua de canalizare.
- Detalii
Cât de curând, conducerea administrației locale din comuna Cepari va semna contractul de finanțare pentru proiectul de introducere a rețelei de alimentare cu apă în zona Plaiul Oii - Valea Cepariului. Cel mai probabil de anul viitor vor începe lucrările efective la această investiție de care vor beneficia aproximativ 100 de gospodării.
- Detalii
Seceta prelungită din această vară a lăsat agricultorii la mila Guvernului, care a promis acordarea de despăgubiri fermierilor ale căror culturi au fost compromise de lipsa precipitațiilor. Ploile căzute la finele lui august au venit prea târziu pentru porumb și floarea soarelui, însă au permis măcar agricultorilor să se apuce de însămânțarea culturilor de toamnă.
- Detalii
Puținele ploi căzute spre sfârșitul lunii august dau ceva speranță agricultorilor din sudul județului că mai pot salva ceva din recolta acestui an. Se întâmplă acest lucru și în comuna Mozăceni unde, după cum spune primarul Lucian Cioran, vara aceasta s-a înregistrat cea mai mare secetă din ultimii 30 de ani.
- Detalii
”Zi de vară până-n seară”- așa a lucrat administrația publică locală din Hârsești în luna lui Cuptor, cu dorința de a finaliza lucrările în desfășurare la școala din localitate sau în târgul comunal, ori la construirea podului peste Cotmeana. Iar acesta a fost un motiv serios pentru primul gospodar al localității, care nu a apucat să se bucure încă de nicio zi de concediu, Ionel Moloiu ocupându-se ca treaba începută să meargă bine și repede.
- Detalii
Rectificarea bugetară operată de Guvern la finele lunii iulie a adus în visteriile localităților argeșene suma totală de 21.431.000 de lei (peste 214 miliarde de lei vechi). Nu toate unitățile administrativ teritoriale au avut parte de…”milostenia” Guvernului. Un număr de 34 de comune și 3 orașe n-au primit nici un leu la această primă rectificare din an.
- Detalii
Argeşul a primit la mijlocul lunii august de la Guvern 78 de miliarde de lei vechi pentru repararea drumurilor judeţene şi comunale. Consiliul Județean relocat aceste sume către 17 drumuri, care străbat mai multe localități din județ. Lucrările vor fi efectuate de către Regia de Drumuri din cadrul CJ Argeș.
- Detalii
Un nou proiect al administrației publice a comunei Valea Iașului a intrat pe ultima sută de metri în ceea ce privește realizarea. Este vorba de un centru de informare turistică, denumit conform proiectului ”Centru Local de Informare Turistică în zona superioară a râului Vâlsan (comunele Valea Iașului, Mușătești și Brăduleț) în comuna Valea Iașului, județul Argeș, și dezvoltarea și marketingul serviciilor turistice”.
- Detalii
Duminică, 30 august, va fi sărbătoare pentru locuitorii comunei Stoenești! Cea de-a V-a ediție a Zilei Localității, intitulată generic ”Întâlnire cu Fiii Satului”, va fi un bun prilej pentru distracție, bucurie și relaxare. Organizatorii, Primăria și Consiliul Local, au ales artiști renumiți pentru a întreține atmosfera și au pregătit un program de festivități pentru premierea celor mai de seamă membri ai comunității.
- Detalii
Încă un tronson de drum rutier va fi modernizat în acest an în comuna Dârmănești. Este vorba, conform declarațiilor primarului Emilian Ciolan, de 400 de metri de drum comunal din Valea Rizii. ”Important este că vom face și șanțuri cu rigole, în această zonă existând un risc crescut de inundații. În acest fel, cele 40 de gospodării și terenurile agricole ale cetățenilor vor fi protejate. Se știe că în zonă am avut mereu probleme de fiecare dată când precipitațiile au fost abundente, și am dorit ca, pe lângă confortul de a avea asfalt, să eliminăm acest risc. Lucrările vor începe în luna septembrie, și vor fi realizate cu bani de la bugetul local, așa cum am făcut toate investițiile din acest an.”, spune primarul din Dârmănești.
- Detalii
Noul an școlar va debuta într-un mod cu totul deosebit pentru comunitatea locală și administrația publică din Căteasca. Cu prilejul deschiderii anului școlar 2015-2016, autoritățile locale vor inaugura noua școală de la Catanele-Recea, o clădire modernă, dotată și pregătită să ofere elevilor și cadrelor didactice cele mai bune condiții pentru învățământ.
- Detalii
Lucrările pentru introducerea canalizării în localitatea Moșoaia continuă, concomitent, în cinci puncte diferite ale comunei: Hințești, DN Pitești-Drăgășani, Smeura de Sus, Olteni și Basangești. În cadrul aceluiași proiect amplu privind introducerea de canalizare și extinderea și reabilitarea sistemului de alimentare cu apă se construiesc două bazine de înmagazinare a apei potabile, care vor rezolva problema calității și cantității apei în comună.
- Detalii
Din luna august, autoritățile comunei Teiu au la dispoziție un nou utilaj pentru lucrările de interes public. ”A sosit buldoexcavatorul achiziționat prin proiectul derulat în cadrul PNDR, prin GAL. Am făcut toate formalitățile, iar utilajul a intrat deja în funcțiune. Se face pietruirea drumurilor din localitate și îl vom folosi și la decolmatarea șanțurilor și a pâraielor. Buldoexcavatorul ne va ajuta și la colectarea gunoiului menajer, dar și la operațiunile de deszăpezire, pe timpul iernii”, ne-a declarat primarul Florin Dumitru.
- Detalii
Impuls pozitiv pentru funcționarea administrației publice locale în urma rectificării bugetare de la finalul lunii iulie. Primăria Ștefan cel Mare a primit de la Guvern aproximativ 319.000 lei, bani repartizați de autoritățile locale pentru asigurarea plăților salariale, dar și pentru mici investiții.
- Detalii
În perioada 11 – 13 septembrie 2015 a.c., pe platoul Casei de Cultură a Sindicatelor Dacia se va desfășura prima ediţie a Târgului Apicol Mioveni, un eveniment dedicat atât consumatorilor de miere de albine, cât și apicultorilor. Târgul are drept scop promovarea apiculturii și încurajarea consumului de produse apicole şi va reuni apicultori individuali şi firme de profil din toată ţara care vor pune la dispoziția publicului diverse sortimente de miere, polen, propolis, lăptișor de matcă, produse apicole – suplimente nutritive, cosmetice naturiste comercializate direct de către producători, dar și utilaje și echipamente apicole.
- Detalii
Rectificarea operată de Guvern la finalul lunii iulie a adus în bugetul comunei Cetățeni aproximativ 215.000 de lei, bani care urmează a fi utilizați pentru diverse cheltuieli și investiții. Astfel, o importantă sumă de bani va merge către plata energiei electrice consumată suplimentar din cauza deficitului înregistrat la sistemul de alimentare cu apă și la reparațiile acestuia. O altă sumă va fi alocată realizării unui studiu de fezabilitate în vederea reabilitării, modernizării și dotării dispensarului medical din localitate.
- Detalii
Rectificarea bugetară operată de Guvern a însemnat pentru comuna Tigveni zero lei și zero bani în plus la buget, fapt pentru care conducerea administrației locale nu are nicio explicație logică.
Pagina 60 din 65

