Tipărire

suici 2 latAdministrația din Șuici beneficiază și în acest an de sprijin financiar din partea Consiliului Județean Argeș pentru acoperirea în parte a co-finanțărilor la proiecte de investiții deja finalizate ori în curs de derulare. E vorba de obiective de larg interes pentru comunitate. „Consiliul Județean ne-a alocat anul acesta o sumă necesară plății unor lucrări executate la Școala „Toma Brătianu”, proiect la care avem și noi partea noastră de cofinanțare. După cum se știe, unitatea de învățământ a beneficiat de ample lucrări de reabilitare, derulate în cea mai mare parte din bani europeni, prin PNNR.

În plus, am investit în școală dincolo de proiectul prevăzut prin PNNR, astfel că ajutorul financiar de la CJ Argeș e mai mult decât binevenit. CJ Argeș ne-a mai alocat bani tot pentru co-finanțare la proiectul guvernamental pe „Anghel Saligny”, în plină derulare, care prevede extinderea, pe o lungime de 17 km, a sistemului de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești și cătunul Moșteni din satul Șuici. Forul județean a mai alocat fonduri comunei noastre pentru susținerea a încă două proiecte: realizarea unui foraj de mare adâncime în satul Șuici și 

împrejmuirea și amenajarea curții sediului administrativ al localității. Per total, nu sunt sume mari, însă ne ajută foarte mult în susținerea acestor investiții de larg interes pentru comunitate. Important este faptul că la canalizare se lucrează în continuare, procentul de execuție apropiindu-se de 80%. Suntem la zi cu plata facturilor emise, astfel că antreprenorul nu are motive să stagneze lucrările. Am încheiat inclusiv actul adițional privind ajustarea prețurilor. Altă veste bună este aceea că, la începutul lui august, se vor relua lucrările de asfaltare la al doilea proiect cu fonduri guvernamentale, pe „Anghel Saligny” - modernizarea prin asfaltare a 11 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni. Aici mai sunt de amenajat șanțuri de-a lungul tronsoanelor pe care a fost așternut deja covorul bituminos și de asfaltat patru drumuri din totalul celor incluse în proiect. Dacă Ministerul Dezvoltării va menține ritmul plăților, până la finele anului proiectul s-ar putea încheia.”, a detaliat primarul Constantin Iatagan.

Sărbătoare de Sfântul Pantelimon

A devenit deja tradiție ca, de Sfântul Pantelimon, la Șuici să fie celebrată Ziua Comunei. Astfel, pe 26 și 27 iulie, în zona Zăvoi va avea loc tradițional târg, prilej de distracție pentru toată lumea. La Căminul Cultural, în cadrul festiv, Primăria și Consiliul Local Șuici vor premia elevii cu cele mai bune rezultate la învățătură, cei mai longevivi cetățeni ai comunei și cele mai longevive cupluri.