La Corbi au început lucrările de amenajare a alunecării de teren de la Valea Mare, investiție realizată cu fonduri de la Compania Națională de Investiții. Concomitent cu alunecarea de teren se vor construi și două poduri și se va asfalta drumul aferent. O altă investiție în derulare la ora actuală în comună este construirea sălii de sport, tot prin CNI. ”Termenul de finalizare a proiectului a fost prelungit, dar ritmul în care se lucrează este unul alert. Exteriorul a fost terminat și se lucrează la amenajările interioare. În același timp, din fonduri proprii, noi amenajăm terenul de sport. Până când temperaturile vor permite plantarea gazonului, ne ocupăm să împrejmuim terenul”, declară primărița Anca Baciu.
Documentația privind alimentarea cu gaze a localității depusă de administrația locală pe POIM va fi mutată pe Programul „Anghel Saligny”. ”Proiectul nostru a fost declarat eligibil, dar nu a intrat la finanțare din lipsă de fonduri pe POIM. Din acest considerent, putem avea speranțe că vom avea acum mai mult noroc. Luăm, de asemenea, în considerare liniile de finanțare prin PNRR în ceea ce privește digitalizarea serviciilor instituției.”, a mai punctat primărița din Corbi.
Se pregătește a 50-a ediție a „Rapsodiei”!
În ultimul week-end din mai, așa cum este tradiția, în comuna Corbi va fi organizată ediția jubiliară a festivalului care a făcut cunoscută localitatea la nivel județean și național: Rapsodia Păstorească. ”Sperăm din tot sufletul că nu mai sunt surprize în ceea ce privește pandemia și că putem organiza Rapsodia, așa cum vizitatorii cât și membri comunității sunt obișnuiți. Pe toți iubitorii de rock îi anunțăm că și Festivalul Stonebird va fi organizat anul acesta, între 12-14 august, surpriza cea mare fiind că de data aceasta vom avea o sărbătoare prelungită. Muzica va răsuna timp de trei zile pe dealurile din Corbi.”, a anunțat primărița Anca Baciu.
